מחקרים

טיפול באישה בהריון עם CML

שני הריונות מוצלחים באישה עם לויקמיה מיאלואידית כרונית שנחשפה לנילוטיניב במהלך הטרימסר הראשון של ההריון השני

הריון. צילום אילוסטרציה

ההיארעות של לוקמיה מיאלואידית כרונית (CML) בהריון היא נדירה והניהול שלה הוא אתגר קליני לרופאים שמטפלים במטופלות אלה. במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Hematology & Oncology, החוקרים הציגו מקרה של אישה בת 30 עם CML שנכנסה להריון פעמיים וסיימה את ההריונות בהצלחה.

CML שחיובי לכרומוזום פילדפיה בשלב הכרוני שלו אובחן בשבוע 16 של ההריון הראשון. בזמן זה, המטופלת לא קיבלה טיפול במהלך ההריון. בשבוע 38 להריון, נולד תינוק בריא בניתוח קיסרי. 6 שבועות לאחר הלידה, המטופלת החלה ליטול אימטיניב אך לא הצליחה לסבול את הטיפול. לכן הטיפול הוחלף לנילוטיניב במינון של 400 מ"ג דרך הפה, פעמיים ביום. שנתיים לאחר מכן, האישה נכנסה להריון בשנית, בעת שנטלה נילוטיניב במינון של 200 מ"ג פעמיים ביום. ההריון הלא מתוכנן זוהה במהלך שבוע 7+4. מכיוון שהמטופלת החליטה להמשיך את ההריון, הטיפול בנילוטיניב הופסק מיידית והאישה לא קיבלה טיפול נוסף עד הלידה.

בשני ההריונות לא היו סיבוכים מיילדותייםפ או מלפורמציות מבניות ביילודים. הגדילה וההתפתחות של שני התינוקות היו נורמליות לחלוטין. למרות שממצא זה מוגבל למטופלת אחת, ההצלחה של מטופלת זו מדגימה את העובדה שניהול של CML אצל אישה בהריון צריך להיות אינדיבידואלי בהתאם לסיכון היחסי והיתרונות עבור המטופלת והעובר.

מקור:

Conchon, M., Sanabani, S.S., Bendit, I. et al. Two successful pregnancies in a woman with chronic myeloid leukemia exposed to nilotinib during the first trimester of her second pregnancy: case study. J Hematol Oncol 2, 42 (2009). Published 06 October 2009. DOI https://doi.org/10.1186/1756-8722-2-42

נושאים קשורים:  מחקרים,  לוקמיה מיאלואידית כרונית,  הריון,  נילוטיניב,  אימטיניב
תגובות