מחקרים

כיצד איתות של קולטני BCR ונגעים גנטיים קשורים לשגשוג תאי CLL?

חוקרים מצאו כי מסלול העברת האותות של קולטני BCR מביא לשגשוג של תאי CLL, ולוקח חלק ביצירת הטנרספורמציה על שם ריכטר

תאי B. אילוסטרציה

סיגנלים של קולטנים של תאי Bי(BCR) הינם בעלי תפקיד מפתח בפתוגנזה של לוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL). עם זאת, תפקידם בבקרה על שגשוג תאי CLL אינו מובן לעומקו. בשונה מתאי B תקינים, תאי CLL אינם משגשגים באמצעות הפעלה של BCR במודל in vitro, דבר המרמז על שגשוג התלוי באותות המתקבלים מהמיקרו-סביבה הגידולית (microenvironement), בדומה לאלו של קולטנים מסוג Toll-like receptors או של תאי T עצמם.

במאמר שפורסם בכתב העת American Society of Hematology, דיווחו החוקרים על כך שמעורבות BCR בתאי CLL אנושיים ועכבריים, מביאה להשראת מספר גורמי בקרה חיוביים של מחזור התא ובד בבד מביאים להשראה של גורמי הבקרה השליליים CDKN1A,יCDKN2A ו- CDKN2B, אשר מונעים את ההתקדמות של מחזור התא.

בנוסף הראו החוקרים כי נגעים המשרים בקרה שלילית של מעכבי מחזור התא כדוגמת CDKN2A,יCDKN2B ו-TP53 (גורם בקרה של CDKN1A) מחוללים מחלה אלימה יותר בקרב תאי CLL עכבריים in vivo, ושגשוש ספונטני in vitro שתלוי ב-BCR ובלתי תלוי באותות קו-סטימולטוריים.

באופן מעניין, מצב של אינאקטיבציה מקבילה של נגעים ב-CDKN2A,י CDKN2B ו-TP53 קורה תכופות בסינדרום ריכטר (RS), כך שסטימולציית BCR בתאי RS אנושיים עם נגעים מסוג זה מספיק להשראת שגשוג.

החוקרים הראו כי גידולים המשלבים TP53 יחד עם אבנורמליות ב-CDKN2A/2B, עודם רגישים לטיפול במעכבי BCR והינם בעלי רגישות סינרגסטית למשלב מעכבי BCR יחד עם מעכבי CDK4/6,יin vitro כמו גם in vivo.

לסיכום, נתונים אלו מרמזים על כך שסיגנל BCR מעורב באופן ישיר בהנעה של שגשוג תאי לוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL), ושופך אור חדש על המנגנון העומד מאחורי טרנספורמציית ריכטר.

מקור:

Chakraborty,  et al. Blood. 2021;138(12):1053-1066. doi:10.1182/blood.2020008276

נושאים קשורים:  מחקרים,  לוקמיה לימפוציטית כרונית,  תאי B,  BCR
תגובות