מחקרים

האם טיפול עם ונטוקלקס בחולי לוקמיה מיאלואידית אקוטית הינו יעיל ובטוח?

טיפול מבוסס ונטוקלקס יעיל ובטוח לשימוש כקו טיפולי ראשון או כטיפול הצלה לטיפול בחוליAML אשר אינם מתאימים לטיפול כימותרפי אינטינסיבי, וכן כטיפול גשר עד להשתלה

חולת סרטן. אילוסטרציה

הפרוגנוזה של מיאלומה מיאלואידית אקוטית (AML) עדיין מהווה אתגר קליני במיוחד בבואנו לטפל בחולים מבוגרים. ונטוקלקס (Venetoclax) הינו מעכב סלקטיבי פומי פוטנטי של BCL-2, אשר הראה פעילות כטיפול יחיד ב-AML הן במקרים חדשים והן במקרים של חזרה/מחלה עמידה (R/R). ברם, היעילות והבטיחות של תכשיר זה במסגרת "החיים האמיתיים" טרם תוארה בצורה מספקת.

במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Lymphoma Myeloma and Leukemia ביקשו החוקרים לתאר את תוצאותיו של ניסוי חד-מוסדי שבחן את השימוש בונטוקלקס כתרופה בודדת או בשילוב עם תכשירים אחרים, לטיפול בחולי AML אשר אינם מועדים לטיפול אינדוקטיבי סטנדרטי.

החוקרים ערכו ניתוח רטרוספקטיבי של 39 מטופלים במצטבר. 13 מתוכם היו קיבלו טיפול למחלה נאיבית, ו-26 קיבלו טיפול למחלה במצב R/R. הנבדקים טופלו באמצעות ונטוקלקס בלבד (n=4) או בשילוב עם אזאציטידין (n=31) או לחילופין בשילוב עם דציטאבין (Decitabine) (n=3) או עם מינון נמוך של ציטרבין (n=1).

הגיל הממוצע עמד על 71 שנים, עם 67% מעל לגיל 65. הרוב היו בעלי סיכון גנטי בינוני. 16 מטופלים (41%) טופלו בטיפול הצלה (salvage) שני או גבוה מזה ו-7 (18%) עברו לפני-כן השתלת תאי גזע אלוגנית.

ונטוקלקס ניתן במינון יומי של 400 מ"ג (n=22), עם הורדת מינון ל-200 מ"ג (n=9) או 100 מ"ג (n=8) במקרים של אינטראקציה בין-תרופתית הקשורה למעכבי CYP3A4.

רוב המקרים של רעילות בדרגה 3/4 היו על רקע המטולוגי או זיהומי (49% ו-51% בהתאמה). 19 מטופלים (49%) השיגו תגובה מלאה (CR), עם זמן חציוני לתגובה מיטבית שעמד על חודש אחד.

השרידות הכוללת (OS) ל-6 חודשים בטיפול במחלה נאיבית ומחלה במצב R/R עמדה על 92% ו-45% בהתאמה (p=0.0186), ללא הבדל בין קבוצות הסיכון הגנטי השונות.

משך הזמן החציוני לשרידות ללא מחלה (Median disease-free survival) עמד על 5 חודשים. ההערכה של OS ל-6 חודשים, הייתה גבוה באופן מובהק, במטופלים שהשיגו תגובה ללא קשר למצב המחלה בעת תחילת הטיפול (p<0.0001). 7 מטופלים עברו השתלת תאי גזע אלוגנית לאחר הטיפול עם ונטוקלקס, אשר שימש כטיפול קונסולידציה.

לסיכום, נתונים מהעולם האמיתי מאשרים כי טיפול מבוסס ונטוקלקס כטיפול קו ראשון או טיפול הצלה(salvage), הינו אפשרות אמיתית ובטוחה לטיפול בחוליAML אשר אינם מתאימים לטיפול כימותרפי אינטינסיבי. יתרה מזאת, הוכח כי השילוב של ונטוקלקס יחד עם טיפול בתכשירי היפומתילציה יכול לשמש כטיפול גשר להשתלה במבוגרים הסובלים מ-AML.

מקור: 

Giusy, Ceparano et al. Clinical Lymphoma Myeloma and Leukemia. 2021 September DOI: https://doi.org/10.1016/S2152-2650(21)01710-9.

נושאים קשורים:  מחקרים,  לוקמיה מיאלואידית אקוטית,  ונטוקלקס,  טיפול הצלה
תגובות