מחקרים

אילו מוטציות מאפיינות לוקמיה לימפוציטית מסוג NK-LGL?

חוקרים מצאו כי בלוקמיה כרונית מסוג NK-LGL קיימות מוטציות בגן TET2, והביאו ראיות לכך שמדובר בתת סוג מולקולרי ייחודי

05.10.2021, 12:39
לוקמיה (הדמיית אילוסטרציה)

לוקמיית לימפוציטים גרנולאריים גדולים כרונית של תאי הרג טבעיים (NK-LGL), המכונה גם הפרעה לימפופוליפרטיבית כרונית של תאי NK, הינה הפרעה נדירה המוגדרת על ידי התרחבות ממושכת של אוכלוסיות של תאי NK שבטיים. שכיחות דומה של מוטציות STAT3 בלוקמיות כרוניות מסוג T-LGL ו-NK-LGL עשויה להעיד על פתוגנזה המשותפת לשתי המחלות.

במחקר שפורסם בכתב העת Blood ערכו החוקרים ריצוף גנטי מלא, בכדי לזהות מוטציות ייחודיות ללוקמיה מסוג NK-LGL. התוצאות נותחו, ועל בסיסן פותח פאנל ריצוף-מחדש שייושם על 58 חולים.

מוטציות בגנים PIK3CD/PIK3AP1 ו-TNFAIP3 נצפו בהתאמה בקרב 5% ו-10% מהמטופלים. הגן TET2 התייחד בכך שמוטציות בגן זה נמצאו בקרב 16 (28%) מתוך 58 דגימות של מטופלים, עם עדות לכך שמוטציות TET2 עשויות להיות דומיננטיות ובלעדיות לתא NK.

Venclexta
AbbVie
RX
Partially covered by the Health basket
Venclexta

F.C. TABS.: Dosage should be ajust. individ. See lit. Tmt. of pts. with Chron. Lymphoc. Leukem./Small Lymphoc. Lymphoma with or without 17p deletion, who have received at least one prior ther. Acute Myeloid Leukem.: in comb. with a hypomethylating agent/comb. with low dose cytarabine is indicated for newly diagnosed pts. with AML who are ineligible for intensive chemother. C/I: Concom. use with strong CYP3A inhib. at init. and during ramp-up phase is contraind. in pts. with CLL/SLL due to the potent. for incr. risk of tumor lysis syndr. Concom. use with St. John’s wort.

ייצוג מופחת בריצוף ביסולפיט העלה כי דפוסי המתילציה השתנו באופן מובהק בדגימות שהכילו גרסאות מוטנטיות של TET2.

החוקרים מצאו כי הקדמים (פרומוטרים) של TET2 ושל PTPRD, חלבון שמשמש לבקרה שלילית על STAT3, עברו מתילציה גם בדגימות שנלקחו מקבוצות נוספות, כאשר המוטציות היו מוגבלות במידה רבה לקבוצת TET2.

מוטציות ב- STAT3 נצפו ב-19 (33%) מתוך 58 דגימות של מטופלים, וב-7 מתוכן היו במקביל גם מוטציות ב-TET2. תרומבוציטופניה ועמידות לתכשירים מדכאי חיסון נצפו בקרב מטופלים עם מוטציה ב-TET2 בלבד, באופן ייחודי (בדיקת פוסט-הוק של Games-Howell, P = 0.0074; המבחן המדויק של פישר, P = .00466).

מטופלים עם מוטציה STAT3, כולל אלה עם מוטציה ב-TET2 במקביל, היו בעלי רמות נמוכות יותר של המוגלובין והמטוקריט, וכן בעלי רמת נויטרופילים מוחלטת מופחתת בהשוואה לחולי STAT3 מסוג זן-הבר (Welch’s t test, P ≤ .015).

לסיכום, במחקר זיהו החוקרים את קיומן של מוטציות בגן TET2 בלוקמיה כרונית מסוג NK-LGL והביאו ראיות לכך שמדובר בתת סוג מולקולרי ייחודי.

מקור: 

Olson, TL et al. Blood. 2021 Mar 30:blood.2020005831. doi: 10.1182/blood.2020005831

נושאים קשורים:  מחקרים,  לוקמיה לימפוציטית,  תאי הרג טבעיים,  מוטציות,  המטואונקולוגיה
תגובות