מחקרים

טיפול משולב בתאי CAR-T CD19+ CD22 משפר את ההישרדות של חולי B-ALL

במחקר זה נבחנו ההישרדות הכוללת וההישרדות ללא אירועים של חולי B-ALL חוזרת לאחר השתלת מוח-עצם אלוגנית תחת טיפול רצוף בתאי CAR-T מסוג CD19 ו-CD22, ונמצא כי טיפול זה משפר את ההישרדות

עירוי תרופתי. אילוסטרציה

הפרוגנוזה של חולי לוקמיה לימפובלסטית חריפה (ALL) חוזרת לאחר השתלה אלוגנית, תחת גישות הטיפול המקובלות הינה עגומה.

בעוד שטיפול בעזרת תאי CAR-T המכוונים ל- CD19 או CD22 כמטרה יחידה הביא לשיעורים גבוהים של הפוגה מלאה (CR) במקרי B-ALL עמידים/ חוזרים, לא ניתן היה להשיג הפוגה עמידה בעזרתו ברוב חולי ה-ALL.

במחקר שפורסם בכתב העת American Journal of Hematology, ניסו החוקרים להאריך את משך ההישרדות ללא הישנות של מטופלים הסובלים מ-B-ALL חוזרת לאחר-השתלה. לצורך כך יצרו החוקרים טיפול משולב בו ניתנים ברצף תאי CAR-T מסוג CD19 ו-CD22 כדי לטפל בחולים עם מחלה חוזרת לאחר השתלה עם לימפוציטים המציגים הן CD19 והן CD22.

Venclexta
AbbVie
RX
Partially covered by the Health basket
Venclexta

F.C. TABS.: Dosage should be ajust. individ. See lit. Tmt. of pts. with Chron. Lymphoc. Leukem./Small Lymphoc. Lymphoma with or without 17p deletion, who have received at least one prior ther. Acute Myeloid Leukem.: in comb. with a hypomethylating agent/comb. with low dose cytarabine is indicated for newly diagnosed pts. with AML who are ineligible for intensive chemother. C/I: Concom. use with strong CYP3A inhib. at init. and during ramp-up phase is contraind. in pts. with CLL/SLL due to the potent. for incr. risk of tumor lysis syndr. Concom. use with St. John’s wort.

תאי תורם שמקורם בחולה נאספו לצורך ייצור תאי CAR-T שהועברו על ידי וקטורים נגיפיים (lentiviral) המקודדים לקולטני CAR המורכבים מ-CD3ζ ו-4-1BB. העירוי השני של תאי ה-T בוצע לפחות חודש, ובדרך כלל תוך 6 חודשים, לאחר הטיפול הראשון ב-CAR-T.

27 חולים מבוגרים וילדים, כולל 11 (41%) עם מחלות חוץ-לשדיות (EMD), קיבלו את עירוי ה-CAR-T הראשון (CD19) וב-23 (85%) הושגה הפוגה מלאה. בהמשך, 21 מתוך 27 חולים קיבלו את ה-CAR-T השני (CD22) ונותרו במעקב למשך זמן חציוני של 19.7 (טווח, 5.6-27.3) חודשים; ב-14 מהמקרים נותרה הפוגה מלאה, בשבעה מקרים אירעה חזרה של המחלה, ושניים מהמטופלים נפטרו מהתקדמות המחלה; בניתוח הישרדות קפלן-מאייר נצפו שיעורי הישרדות כוללת ושיעורי הישרדות ללא אירועים של 88.5% ו-67.5% בהתאמה, הן לאחר 12 חודשים והן לאחר 18 חודשים. מחלת שתל נגד מאכסן (GVHD) הקשורה ל-CAR-T התרחשה בקרב 23% מהמטופלים, עם 8% מקרי GVHD חריף חדשים, ו-15% מקרים של cGVHD קיים שלא השתפר או אפילו החמיר.

לסיכום, אסטרטגיית טיפול זו, המשלבת טיפול רצוף בתאי CAR-T מסוג CD19 ו-CD22 שיפרה באופן מובהק את ההישרדות ארוכת הטווח בחולי B-ALL שחוו חזרת מחלה לאחר ההשתלה.

מקור: 

Liu, S et al. American Journal of Hematology. 2021 Jun 1;96(6):671-679. doi: 10.1002/ajh.26160.

נושאים קשורים:  מחקרים,  לוקמיה לימפובלסטית חריפה,  מחלה חוזרת,  השתלת מוח עצם,  מחלת שתל נגד המאכסן,  המטואונקולוגיה
תגובות