חדשות

ב"הדסה" בוצעה הוצאת גידול בהיקף נדיר מעמוד שדרה של ילדה

הגידול עטף את כל חוט השדרה ב-360 מעלות וכל תנועה לא נכונה היתה עלולה להשאיר את המטופלת משותקת ולסכן את חייה | לאחר מתן תרופה נסיונית שכיווצה את הגידול, בוצע בהצלחה כריתתו

המטופלת במרכז וצוות הרופאים שטיפל בה ב"הדסה עין כרם". צילום: דוברות בית החולים

קורל בת התשע מירושלים סבלה במשך כחודשיים מכאבי גב שהלכו והחמירו. הרופאים בקהילה לא מצאו ממה היא סובלת, ורק מאוחר יותר, כשהגיעה לבית חולים הדסה, התגלה בעמוד השדרה שלה גידול נדיר ומסוכן.

"קורל הגיעה עם כאבי גב בלתי נשלטים, תוך שהיא שכובה במיטה ולא מסוגלת כמעט לבצע פעולות שגרתיות", מתאר ד"ר ג'וש שרודר, מנהל היחידה הרפואית לטיפול בעיוותי עמוד שדרה, שניתח את קורל יחד עם ד"ר חננאל שאר ישוב, רופא במחלקת אורתופדיה.

"מבדיקות ה-CT וה-MRI שעברה נמצא שהיא סובלת מגידול שפיר מאוד נדיר בעמוד השדרה. מדובר בגידול מאוד מסוכן מבחינת הגודל וההיקף שלו וכן מבחינת קצב הגדילה שלו. הגידול עטף את כל חוט השדרה שלה ב-360 מעלות, וכל תנועה לא נכונה היתה עלולה להשאיר אותה משותקת בכיסא גלגלים או אפילו לסכן את חייה. בעקבות הלחץ הקשה מאוד שהגידול הפעיל על חוט השדרה, נגרם שבר בחוליה ועקמת קשה בעמוד השדרה. השילוב בין שני המצבים האלו גרם לנו לאשפז אותה בדחיפות ולנסות לייצר בשבילה פתרון שיוציא אותה בשלום מהסיפור הזה".

הוא מוסיף: "מדובר בגידול של כלי דם שצריך לנתח מאוד בעדינות, אם מנתחים אותו בצורה לא זהירה, הילד עלול למות על השולחן. כאן היתה הדרמה האמיתית - מצד אחד, הגידול מסכן אותה ויכול להוביל למותה בכל רגע, ומצד שני מדובר בניתוח מורכב בפני עצמו שכל תנועה לא נכונה עלולה לגרום לשיתוק הילדה. כדי לפתור את הבעיה השתמשנו במידע שיש לנו ב'הדסה', וגם על סמך ידע וניסיון שרכשנו בניו יורק - נתנו לה תרופה בשם Denosumab שהופכת את הגידול מגידול בכלי דם לגידול רקמה דקה. מדובר בתרופה נסיונית בגידולים מהסוג הזה.

"בנוסף, יצרנו בעבורה קו טיפולים מיוחד שהופך את הגידול לפחות מדמם בניתוח. את הטיפול היא קיבלה למשך כחודש במחלקת המטואונקולוגיה ילדים תחת טיפולו של ד"ר גל גולדשטיין, מנהל המחלקה וד״ר דרור רביב, מנהל שירות גידולים סולידיים בילדים. לאחר שהגידול התכווץ והיה יציב יותר, הילדה הוכנה לטיפול ניתוחי. פרופ' חוסה כהן, מנהל היחידה הרפואית לנוירוכירורגיה אנדווסקולרית והמרדים ד"ר רוחי האשם חסמו את כלי הדם המזינים את הגידול, ואז נותחה החוליה והגידול נכרתו בשלמותו. ייצבנו את עמוד השדרה ותיקנו לה את העקמת הקשה". הניתוח עבר בשלום וק' תמשיך בשיקום ובמעקב עד שתחזור לחייה הקודמים.

נושאים קשורים:  ד"ר ג'וש שרודר,  ד"ר חננאל שאר ישוב,  ד"ר גל גולדשטיין,  ד"ר דרור רביב,  פרופ' חוסה כהן,  ניתוח עמוד שדרה,  הדסה עין כרם,  חדשות,  ניתוח אורתופדי
תגובות
09.06.2021, 10:38

מאחר ומדובר באתר רפואי ראוי לציין את השם המדעי של הגידול.