לוקמיה מיאלואידית חריפה

היעילות וההשפעות השליליות של venetoclax+HMA ב-AML ו-MDS

מחקר זה בחן את היעילות וההשפעות השליליות של venetoclax (VEN) בשילוב HMA ב-AML ו-MDS והראה כי שילוב זה עשוי לספק תועלת קלינית משמעותית

01.06.2021, 16:34
לויקמיה מיאלואידית חריפה. אילוסטרציה

מחקר זה בחן את היעילות וההשפעות השליליות של venetoclax (VEN) בשילוב עם חומרים היפומתילטיים (hypomethylating agents, HMA) בלוקמיה מיאלואידית חריפה (AML) או בתסמונת מיאלודיספלסטית (MDS).

בסקירה שיטתית זו, נסרקו מאגרי הנתונים Cochrane, PubMed, Embase, Google Scholar ו-ClinicalTrials.gov. הפוגה מוחלטת (CR) ושיעור תגובה כללית (ORR) שימשו להערכת יעילות VEN בשילוב עם HMA עבור AML/MDS, שכיחות ארבעת תופעות הלוואי השכיחות ביותר בדרגה 3-4 שימשה להערכת הבטיחות.

במחקר זה אותרו 13 מחקרים שכללו 1,059 חולים. 7 מחקרי עוקבה ו-5 ניסויים מבוקרים לא אקראיים (NRCT) נותחו במודל אפקטים-אקראיים, וניתוחי תת-קבוצה הראו שיעור CR כולל של 62% (רווח בר סמך 95% - 57-67%, I2 = 3%) עבור מאובחנים חדשים AML,י39% (רווח בר-סמך 95% - 30-48%, I2 = 28%) עבור AML עמיד, ו-61% (רווח בר-סמך 95% - 50-71%, I2 = 25%) עבור MDS, בהתאמה. היה רק ​​ניסוי אקראי מבוקר (RCT) שהראה שיעור CR של 66.4% בחולים שקיבלו azacitidine (AZA) בתוספת VEN. בסך הכל, 8 מחקרים דיווחו על תופעות לוואי, כאשר ציטופניה וזיהום היו תופעות הלוואי השכיחות ביותר בדרגה 3-4.

Venclexta
AbbVie
RX
Partially covered by the Health basket
Venclexta

F.C. TABS.: Dosage should be ajust. individ. See lit. Tmt. of pts. with Chron. Lymphoc. Leukem./Small Lymphoc. Lymphoma with or without 17p deletion, who have received at least one prior ther. Acute Myeloid Leukem.: in comb. with a hypomethylating agent/comb. with low dose cytarabine is indicated for newly diagnosed pts. with AML who are ineligible for intensive chemother. C/I: Concom. use with strong CYP3A inhib. at init. and during ramp-up phase is contraind. in pts. with CLL/SLL due to the potent. for incr. risk of tumor lysis syndr. Concom. use with St. John’s wort.

תוספת VEN ל-HMA עשויה לספק תועלת קלינית משמעותית לחולי AML/MDS, כאשר שיעורי התגובה טובים יותר ב-MDS ומאובחנים חדשים ב-AML מאשר ב-AML עמיד, אך יש לשים לב לסיכון המוגבר האפשרי לנויטרופניה.

מקור: 

Guo Y. et al. (2020) Hematology. 25 (1):414-423.

נושאים קשורים:  לוקמיה מיאלואידית חריפה,  ונטוקלקס,  תסמונת מיאלודיספלסטית,  המטואונקולוגיה,  מחקרים
תגובות