כימותרפיה

ירידה בהישרדות לאחר השתלת מח עצם עצמית בחולי מיאלומה ולימפומה עם רמות נמוכות של ויטמין D בסרום

חוקרים סבורים כי רמות נמוכות של ויטמין D בחולי סרטן המטולוגי העוברים השתלת מח עצם עצמית קשורות להישרדות פחות טובה

איסוף תאי מח עצם. אילוסטרציה
איסוף תאי מח עצם. אילוסטרציה

ידוע כי כימותרפיה במינון גבוה בשילוב עם השתלת מח עצם עצמית, מהווים טיפול קונסולידציה בחולי מיאלומה ולימפומה חוזרת. כמו כן, ידוע כי ויטמין D משפיע בזמן החלוקה וההתמיינות של תאי גזע המטופואטיים, כמו גם באינטראקציות עם מערכת החיסון. המחסור בוויטמין D הינו תופעה שכיחה בקרב חולים עם ממאירות המטולוגית, אך הרלוונטיות הפרוגנוסטית שלו לאחר השתלת מח עצם עצמית נותרת לא ברורה.

החוקרים בחנו את ההשפעה של רמות ויטמין D בסרום, בחולים עם לימפומה ומיאלומה שעברו השתלת מח עצם עצמית, על ההישרדות ללא התקדמות של המחלה וההישרדות הכוללת. הם חילקו את החולים (183) לשתי קבוצות: 81 (44%) נבדקים עם רמות ויטמין D של פחות מ-52 ננו-מול/ליטר ו-102 (56%) נבדקים עם רמות ויטמין D של 52 ננו-מול/ליטר או פחות במועד ההשתלה.

החוקרים מצאו כי רמות ויטמין D נמוכות מ-52 ננו-מול/ליטר היו קשורות להישרדות טובה יותר ללא אירועים (P = 0.0194) והישרדות כוללת טובה יותר (P = 0.011). כמו כן, בעת הערכה של חולי מיאלומה בלבד, נמצא כי לחולים עם רמות ויטמין D נמוכות יותר (52 ננו-מול/ליטר או פחות) היה שיעור הישרדות ללא אירועים נמוך יותר (P = 0.0412) והישרדות כוללת נמוכה יותר (P = 0.049). לבסוף, כאשר ביצעו אנליזה רבת-משתנים, דיווחו באופן עקבי כי רמות ויטמין D שונות קשורות באופן מובהק להישרדות הכוללת (P = 0.0167), גם כאשר בוצע ריבוד של החולים לקבוצות, לפי רמות ויטמין D של 52 ננו-מול/ליטר או פחות ויותר מ-52 ננו-מול/ליטר (P=0.0421).

Venclexta
AbbVie
RX
Partially covered by the Health basket
Venclexta

F.C. TABS.: Dosage should be ajust. individ. See lit. Tmt. of pts. with Chron. Lymphoc. Leukem./Small Lymphoc. Lymphoma with or without 17p deletion, who have received at least one prior ther. Acute Myeloid Leukem.: in comb. with a hypomethylating agent/comb. with low dose cytarabine is indicated for newly diagnosed pts. with AML who are ineligible for intensive chemother. C/I: Concom. use with strong CYP3A inhib. at init. and during ramp-up phase is contraind. in pts. with CLL/SLL due to the potent. for incr. risk of tumor lysis syndr. Concom. use with St. John’s wort.

החוקרים הגיעו למסקנה כי רמות נמוכות של ויטמין D בסרום בחולי מיאלומה ולימפומה, שמקבלים טיפול עם כימותרפיה במינון גבוה ועוברים השתלת מח עצם עצמית, קשורות לתוצאים נחותים יותר. הם סבורים כי יש מקום להצדיק תיקון של רמות ויטמין D אצל חולים לפני ביצוע השתלת מח עצם.

מקור:

Eicher, F. et al. Haematological Oncology 2020; 38(4); 523-530. https://doi.org/10.1002/hon.2774

נושאים קשורים:  כימותרפיה,  השתלת מח עצם עצמית,  מיאלומה,  לימפומה,  ויטמין D,  המטואונקולוגיה,  מחקרים
תגובות