מחקרים

מה הם גורמי הסיכון לאירועים תרומבואמבוליים ורידיים בקרב מטופלים עם לימפומה?

החוקרים הצליחו לשדרג את מודלי הניבוי לסיכון לאירועים תרומבואמבוליים ורידיים בקרב מטופלים עם לימפומה תוך שימוש במאפייני הבסיס של המטופלים

פקקת ורידים, venous thromboembolism (צילום: אילוסטרציה)

אירועים תרומבואמבוליים ורידיים (VTE – venous thromboembolic events) הם סיבוך נפוץ בלימפומה. החוקרים ביצעו אנליזה רטרוספקטיבית במטרה להשוות את הסיכון ל-VTE בקרב מטופלים עם לימפומה דיפוזית של תאי B גדולים (DLBCL - diffuse large B‐cell lymphoma) ולימפומה פוליקולרית (FL - follicular lymphoma).

המטופלים חולקו באופן אקראי לקבוצת אימון וקבוצת תיקוף במטרה לזהות את גורמי הסיכון ל-VTE ובכדי להעריך את הביצועים של מודל סיכון, כולל דירוג Khorana. במחקר נכללו 790 מטופלים שאובחנו בשנים 2002-2014 (DLBCL= 542, FL= 248). החציון של תקופת המעקב אחר המטופלים היה 49 חודשים.

החוקרים זיהו 106 VTE, ומצאו כי ההיארעות הייתה גבוהה יותר בקרב מטופלים עם DLBCL (היארעות מצטברת ב-5 שנים= 16.3% בהשוואה ל-3.8% בקרב מטופלים עם FL). בנוסף, נמצא כי ההישרדות הכוללת (OS – overall survival) ל-5 שנים בקרב מטופלים שחוו VTE הייתה 51.4% בהשוואה ל-73.1% בקרב מטופלים ללא VTE (P< 0.001).

Venclexta
AbbVie
RX
Partially covered by the Health basket
Venclexta

F.C. TABS.: Dosage should be ajust. individ. See lit. Tmt. of pts. with Chron. Lymphoc. Leukem./Small Lymphoc. Lymphoma with or without 17p deletion, who have received at least one prior ther. Acute Myeloid Leukem.: in comb. with a hypomethylating agent/comb. with low dose cytarabine is indicated for newly diagnosed pts. with AML who are ineligible for intensive chemother. C/I: Concom. use with strong CYP3A inhib. at init. and during ramp-up phase is contraind. in pts. with CLL/SLL due to the potent. for incr. risk of tumor lysis syndr. Concom. use with St. John’s wort.

בעוקבת האימון נמצא כי גורמי סיכון בסיסיים ל-VTE כללו את סוג הלימפומה, אירוע קודם של VTE, סטטוס ביצועים לפי ECOG ≥2, אלבומין נמוך, סידן גבוה, ספירת תאי דם לבנים גבוהה, ספירה כוללת גבוהה של לימפוציטים או מונוציטים ומחלה בנפח גדול (Bulky disease). כמו כן, החוקרים מצאו כי הוספת משתנים חדשים לדירוג ה-Khorana שיפרה את הביצועים שלו שנמדדו לפי קריטריון Akaike ואינדקס Concordance. בנוסף, החוקרים תיקפו מודל סיכון חדש שכלל את סוג הלימפומה, רמת האלבומין, ספירת תאי דם לבנים ונפח המחלה באמצעות אנליזת ROC מבוססת זמן, והממצאים אושרו באמצעות עוקבת תיקוף.

החוקרים הסיקו כי הסיכון ל-VTE שונה בין סוגי לימפומה שונים וכי ההשפעה של סוג הלימפומה היא בלתי תלויה בעומס המחלה ובקבלת טיפול סיסטמי. בנוסף, החוקרים תיקפו את דירוג הסיכון Khorana באנליזת זמן עד לאירוע, והציעו דירוג ספציפי יותר לניבוי הסיכון ל-VTE בלימפומה. הממצאים שעלו מן המחקר מראים כי ניתן לזהות מטופלים עם לימפומה המצויים בסיכון גבוה יותר ל-VTE על סמך מאפייני הבסיס שלהם.

מקור: 

Dharmavaram, G. et al. (2020) American Journal of Hematology 95,8.

נושאים קשורים:  מחקרים,  המטואונקולוגיה,  לימפומה,  אירועים טרומבואמבוליים
תגובות