מחקרים

חיזוי מחלות כלי דם בתסמונות מיאלודיספלסטית

מחקר זה הציג מס' גורמים לחיזוי מחלות כלי דם בחולי תסמונות מיאלודיספלסטית והדגיש את החשיבות של קביעת הנחיות מסודרות בנושא

הקשר שנראה משמעותי יותר ויותר בזמן האחרון בין מוטציות סומטיות הנפוצות בתסמונות מיאלודיספלסטית (MDS) למחלות כלי דם טרשתיות הגביר את העניין בטיפול ובהבנת הקשר בין מצבים אלו.

מחקר רטרוספקטיבי זה, בחן משתנים קליניים ומולקולריים הקשורים למחלות כלי דם ב-236 חולים עם MDS. תוצאות המחקר הדגימו כי מוטציה בגן ASXL1 קשורה לסיכון מוגבר למחלות כלי דם (P = .013). למרות שזה אינו המחקר הראשון שמציג מוטציה זו בהקשר זה, עדיין אין הנחיות סדורות למניעת מחלות כלי דם בחולים אלו. בנוסף, המחקר הראה כי רמות פריטין נמוכות עלולות להיות קשורות גם כן למחלות כלי דם (P = .043), ולכן יש צורך לבחון מחדש את השימוש בעירוי תאי דם אדומים בחולי MDS ואת ההשפעה של מרקרים דלקתיים כגון שקיעת דם ו-CRP. יתר על כן, המחקר הראה כי חולים עם טריזומיה 8 בקבוצת ה-MDS בסיכון נמוך (על פי ציוני IPSS-R) היו מוגנים מפני מחלות כלי דם (P = .036). הממצאים לפיהם פריטין נמוך קשור לסיכון מוגבר למחלות כלי דם וכן כי חולים עם טריזומיה 8 מוגנים מפניהם, עשויים להשפיע על הטיפול בחולים אלו. מבדיקה שערכו במחקר נראה כי לא היו מחקרים קודמים עם ממצאים דומים.

לאור הקשר בין MDS למחלות כלי דם, עורכי המחקר סבורים כי יש לבסס הנחיות לטיפול בחולי MDS עם גורמי הסיכון שנמצאו במחקר, מצב שעשוי לשפר את התוצאים הקליניים במטופלים אלו. בנוסף, יש צורך במחקרים נוספים עם קבוצות גדולות יותר של מטופלים כדי לחקור לעומק ממצאים אלו.

מקור: 

Faber et al. (2020). British Society for Haematology. 2(1):467-472

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת מיאלודיספלסטית,  מחלות כלי דם
תגובות